Archief voor augustus 2015
Zittend aan het water verblijden we onszelf regelmatig met een glas Grimbergen, beetje Grenadine erbij maakt het tot een heerlijk biertje…
Gevolg was dat we dit weekend niet met een “limonadewesp” maar met een “bierwesp” te maken kregen…

Door de schuimkraag op te likken, al balancerend op de rand van het glas werd het beestje na verloop van tijd een beetje dol en het duikelde derhalve een aantal keren in mijn bier waar ik het er dan weer uitviste met een vork.
Een beetje dronken wat poetswerk verrichten, eventjes bijkomen en klaar voor het volgende “rondje”….

Met heel veel moeite wordt het glas wederom beklommen, vliegen was er niet meer bij ….vervolgens hangend aan het randje ff uitrusten ….

Rondjes lopen, straalbezopen worden …. Volgens mij gaat het niet helemaal goed haha …

Maar na een paar rondjes volgt er de opluchting … Een flinke boer 🙂 ?

Waar ik me af en toe al niet mee kan amuseren haha…
*******
Eventjes een half uurtje wat doen in de tuin … Boven me hoor ik gekraak….geknabbel…..geknars.
Ik draai mijn hoofd die kant op. Nog net zie ik een laatste pootje van een ex-insect verdwijnen tussen de grote kaken van een Bruinrode Heidelibel.

Gewillig laat dit mannetje zich fotograferen, af en toe even wegvliegend om dan weer recht voor mijn neus te gaan zitten.

Terwijl ik zo bezig ben voel ik dat er nog meer ogen op me gericht zijn. Ik kijk naar rechts ….. opeens face to face met een Houtpantserjuffer.

Niet ver naast hem zit er nog een vrouwtje met haar grote bruine ogen.

Vanuit een ooghoek zie ik een grote libel vliegen en landen op de mossige vijverrand. Het is een vrouwtje Blauwe Glazenmaker die eitjes gaat droppen in het mos. Ze vliegt van hot naar her en gaat overal eventjes haar toekomstig kroost zeker stellen. Als zo’n vrouwtje eitjes dropt dan is dat een uitgelezen kans om foto’s van haar te maken. Ze trekt zich dan helemaal niks van je aan en je kunt je lekker uitleven. (click to enlarge)
Ik heb eens eventjes geteld hoeveel soorten Juffers en Libellen er voorkomen in mijn tuin. Ik kom uit op 15. Hieronder een paar Juffertjes die ik de afgelopen dagen op de foto gezet heb. Koraaljuffer, Weidebeekjuffer vrouw en een Bruine Winterjuffer. (Click to enlarge)
Ondertussen zit de Bruinrode Heidelibel nog steeds mooi te wezen. Ik schiet nog een paar plaatjes van hem.
De schoonheden in mijn tuin zijn weer bedankt voor hun voortreffelijke medewerking 🙂
En jullie weer bedankt voor jullie zeer gewaardeerde bezoekje aan mijn blog !
*******
Er zijn vele soorten en maten vliegen en er zijn er heel wat die best wel mooi zijn. Zeker als je ze middels foto’s op een groot scherm kunt bekijken.
Zo heb ik laatst deze sluipvlieg Ectophasia Crassipennis voor de lens gehad. Best een grote vlieg waarvan het mannetje opvalt met zijn goudgele lijf met zwarte streep en gevlekte vleugels. Het vrouwtje is een stuk minder opvallend (foto rechtsboven). De laatste twee weken vind je ze overal op schermbloemen en andere bermbloemen.
(click to enlarge)
Dan heb je ook vliegen die er best wel grappig uitzien. Blaaskopvliegen hebben vaak een vreemd gevormd lijfje en het lijkt net alsof ze hun tong uitsteken. Eigenlijk is dat ook zo .. Hun tong steekt naar voren bij veel soorten. Zo heb je de Roestbruine Kromlijf die er behoorlijk vreemd uitziet maar toch een alledaagse verschijning is.
Maar er zijn heel veel Blaaskopvliegen die op een wesp lijken. Het is goed opletten geblazen want er zijn heel wat zeldzame soorten in deze familie. Gisteren trof ik het zogenaamd “Gewoon Knuppeltje” … What’s in a name haha.
Geen zeldzame soort maar toch de eerste ontmoeting voor mij met deze Blaaskop. Jammer dat het juist was beginnen te regenen waardoor de scherpte wat is weggevallen.
Gisteren trof ik ook de vlieg die ik nu al vier jaar geleden zelf ontdekte als eerste in ons land en vervolgens nog elk jaar een keertje gezien heb. De Cylindromyia Bicolor. Deze opvallende Sluipvlieg zag ik meteen zitten toen ik net een paar passen van mijn auto gezet had.
En met deze ontmoeting ben ik dan wel weer heel blij moet ik toegeven.
Bedankt voor je interesse en tot ziens!
*******
Pas geleden zag ik allemaal witte “dingetjes” in het water … Met samentrekkende bewegingen bewogen ze zich massaal voort door het water …. Het zijn kleine Zoetwaterkwalletjes, diameter ongeveer 5 cm. Weer een importfenomeen uit China. Ik wist niet eens dat ze bestaan. Nog nooit gezien op de inham van deze plas. (bij Panheel). Ze hangen normaal op de bodem, alleen bij een wateroppervlaktetemperatuur van boven de 25 graden verplaatsen ze zich naar de oppervlakte….Toch apart !
Ze worden niet al te vaak gezien. Middels een berekening naar aantal per vierkante meter moeten het er tussen de 15- en 20 duizend zijn geweest.
Ook in Limburg 7 broedpaartjes van de Bijeneter. Omdat ze zitten te broeden geen plaatsvermelding ! Een zeer zeldzaam vogeltje voor Nederland en heel bijzonder om hier aan te treffen. Mogelijk is het binnenland van Spanje te droog aan het worden waardoor bloemen en dus insecten minder worden. Het vogeltje trekt dan steeds meer noordwaarts om voldoende voedselaanbod te vinden.
De afstand is groot, meer dan 100 meter. Dus totaal geen top-foto’s. Ik ben al lang blij dat ik ze heb mogen zien. Toevallig werden ze deze week ook genoemd op de Duitse radio, ook daar zijn meerdere broedpaartjes gesignaleerd !
Geen macro deze keer, dat komt in het volgende blog weer volop aan de orde dus, tot ziens
*******
Een mooie aanvulling op het vorige blog over de Juweelwesp (Hedychrum nobile) is deze Grote Snuitordoder. (Cerceris Arenaria)
Dit grote beest van wel 1,5 cm hanteert dezelfde methode om zijn larven te voeden als de Juweelwesp maar is tegelijkertijd ook een geliefde prooi van die Juweelwesp.

Wellicht is het dan ook niet geheel toevallig dat ze beiden in mijn tuin aanwezig zijn. De Snuittordoder vangt het liefst Snuitkevers maar soms ook Bladhaantjes. Ook die zijn volop in de tuin te vinden. Ze klemmen zo’n kever tussen hun poten en vliegen er dan mee naar hun hol in de grond.

Het is een wesp uit de familie Knoopwespen , ook Graafwespen genoemd, en dit is meteen de grootste die we in Nederland kennen. Voor mij is het de eerste keer dat ik er eentje gezien heb.

Het liefst had ik nog een foto willen tonen waar ze wegvliegt met een Snuitkever want dat ziet er best wel spectaculair uit. Jammer genoeg is dat niet gelukt. De kaken van het beest spreken echter wel tot de verbeelding lijkt me.

Bedankt voor het kijken en tot ziens!
*******